Yabancılara Ev Satışı Prosedürleri Nelerdir?

Yabancılara Ev Satışı Prosedürleri Nelerdir?

  • Kategori: Genel
  • Yorum Yok

Yabancıların Ev Alırken Karşılaşabileceği Kanuni Sınırlamalar Nelerdir?
Yabancıya ev satış hakkı, sadece belli ülkelerin vatandaşlarına tanınır. Söz konusu ülkelerin yurttaşı olan kişiler için de bazı kısıtlamalar mevcuttur. Söz konusu sınırlamalar şunlardır:

Satın alınan mülkün toplamı 30 hektarı geçemez. Bu sınırlama, tek kişinin üzerinde farklı şehirlerde kayıtlı mülkler için de geçerlidir.

Askerî güvenlik bölgelerinde ve stratejik yerlerde yabancılara mülk satılamaz

Taşınmazların toplam alanı, özel mülkiyete konu olan ilçe yüz ölçümünün en fazla %10’u oranında olabilir.

Özel güvenlik bölgelerinde yapılan satışlar valilik iznine tabidir.

Yabancıya konut satışı yasası uyarınca yapılan sınırlamalar, bazı dönemlerde değişiklik gösterebilir. Yukarıdaki hususlar dışında tapu devriyle ilgili kanun ve yönetmelikler yabancılara ev satışında da geçerlidir.

Yabancılara Ev Satışı Prosedürleri Nelerdir?
Yabancı uyrukluya ev satışı için gereken sözleşmeler, söz konusu ilin tapu sicil müdürlüğünde yapılır. Satıcı ve alıcı isterse noter huzurunda satış vaadi sözleşmesi imzalayabilir; fakat bu belge, devir için tek başına yeterli değildir. Yabancıya ev satış için tapu müdürlüğüne ön başvuruda bulunulması gerekir. Bu başvuruda gayrimenkulün tapu kaydı ve mülk bilgileri istenir. Satın alınacak konutun uygunluk durumu, ilgili kurumlar tarafından incelenir.

Satın alım işlemleri vekâlet ile de yürütülebilir. Böyle bir durumda vekâletnamenin Türkçeye çevrilmesi ve yetkili kurumlar tarafından onaylanması gerekir. Taraflardan birinin Türkçe bilmemesi hâlinde satış işleminde yeminli tercüman bulundurma yükümlülüğü vardır.

Yabancıya ev satışı için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da döviz endeksli mevduat sistemi konusudur. Türkiye’den ev satın almak isteyen yabancıların işlem sırasında döviz bozdurması gerekir. Döviz alım belgesi, satın alma işlemi sırasında tapu müdürlüğüne sunulmalıdır.

Yabancılara Ev Satmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?
Yabancıya ev satış işlemi için belgelerin eksiksiz şekilde beyan edilmesi gerekir. Bu dokümanların tamamlanmış olması işlemin sorunsuz gerçekleşmesi için önemlidir. Satış işleminde beyan edilmesi gereken belgeleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Tapu senedi ya da köy/mahalle, ada, parsel, bina, bağımsız bölüm bilgisi

Kimlik belgesi veya pasaport

Mülkün bulunduğu ilçenin belediyesinden alınan emlak rayiç değeri belgesi

Taşınmaz değerleme raporu

Zorunlu deprem sigortası poliçesi

Satıcı ve alıcının 6 ay içinde çekilmiş fotoğrafları (Satıcı için 1, alıcı için 2 adet)

Vekil yoluyla işlem yürütülecekse vekâletname (Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından düzenlenmelidir.)

Belgeler ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Latin alfabesi kullanılmayan dillerde düzenlenen kimlik kartı ve pasaportların noter tasdikli çevirisi iletilmelidir.

Ev Satışı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi.

Tapunun aslı ve fotokopisi.

Belediyeden alınmış emlak vergisi rayiç bedelini belirten belge.

Gayrimenkulun vergi borcu olmadığını gösteren belediyeden alınan belge.

Yabancıya ev satış işlemlerinde satıcı ve alıcı tarafından ödenmesi gereken bir harç ücreti vardır.

Söz konusu ücret, evin rayiç bedeli üzerinden belirlenir. Bu bedelin yüzde 2’si tapu harcı olarak ödenir. Örneğin satışı 300.000 TL’ye yapılan bir evin rayiç bedeli 6000 TL’dir.

Tapu Devir Teslim İşlemi Ne Kadar Sürer?

Gayrimenkul alım satım işlemlerini resmiyete döken tapu devir işlemleri, randevu sistemi sayesinde çoğunlukla bir gün içinde tamamlanabilmektedir.

Tapu işlemi için randevu saatinden 15 dakika önce dairede olup başvurunuzu yapmalısınız. Ardından size gelecek bilgi mesajı üzerinden tapu harçlarını yatırmalı ve randevu saatinde tekrar tapu dairesinde olmalısınız.

İlgili tapu dairesinde yoğunluk yoksa tüm işlemler 1 gün içinde tamamlanacaktır. Tapu dairesi yoğunsa randevunuz ileri günlere ertelenebilir.

Paylaş :

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2023 DreamHomeAntalya. Tüm hakları saklıdır. | Solid Ajans tarafından hazırlanmıştır.